Body Wash

Today’s recipe isn’t edible, but it is definitely frugal! I used to coupon for my body wash, but that was time consuming. I mean I seriously spent several HOURS every week trying to find a great deal. I knew I could save money AND time by just making my own body wash. I know…crazy! Trust me, I heard it from Rooster Brown! Now, I’ve tried to make body wash before and it was a flop. This time however was a success and I’m happy to share it with you!

Here’s what you will need: 101_6946

1 gallon distilled water (save the jug)

2 bars of soap (I used Yardley’s Almond Oatmeal)

Glycerin (found on the first aid aisle)

 

 

Here’s what you do:

Grate the bars of soap and measure out 3 cups into a large pot. Pour in 12 cups of distilled water and heat until the soap is melted. Add in 3 tbls of glycerin. Stir thoroughly. Set aside to cool and Wait.

101_6943

Melted soap and water! Yum!

Keep waiting….and stir

Stirring and waiting…

(at this point you will think you have done some thing wrong)

But then suddenly it will start to get gloppy. There’s no nice way to say this, but it will look like…ahem…snot…

Once it is completely cooled and thick,  add in the last 4 cups of water and beat with your mixer. Then funnel back into the gallon jug you will also need another jar since it thickens up to more that a gallon. Mine made a gallon and a quart.

101_6947

I kept filling containers….I should have just kept it in the gallon jug! Ha!

 

Ok, so I am sure you are wanting the cost break down. Here you go…

distilled water – $0.88

Soap (2 bars @ $0.98) – $1.96

Glycerin – ($3.88 per 6oz bottle) – $0.97

Total Cost – $3.81

Break down per ounce – $0.02! Now that is frugal!!!!

Just for kicks, I looked up some popular body washes at walmart. Here’s what you pay per ounce…Body Essence – .14, Suave – .13, Zest – .20, Nivea – .18, Softsoap – .20.

Could you find, clip and hunt for free body wash? Probably. But this literally took me 10 minutes to make and I didn’t have to clip coupons to do it!

So far we love this soap! The Oatmeal and Almond smell is light and refreshing! Now, don’t be scared….you can do this! Be frugal!

 

 

Advertisements

Laundry Soap

In my efforts to save our family money, I began looking at areas that we were spending a fortune in every month. I began with my walmart shopping list….SCARY!!!! I began to notice that we were spending close to $30 per month for laundry supplies (detergents, stain removers, dryer sheets, softener, etc.). That totals up to roughly $360 per year!!! That HAD to change!!! So the hunt began! I tried several recipes, but fell in LOVE with this one.

My cousin sent me a copy of this recipe, but I am not sure where she got it. I am assuming it was from a blog, but I don’t know which one. (So if anyone recognizes this recipe, let me know so I can give the original writer due credit!)

This recipe costs roughly $30 including tax!!! And this makes a LOT!!! From the looks of it, this could roughly last me more than 6 months. That will cut my laundry bill by $300 a year!!! I am still trying to figure out how many loads it will make because the box got knocked off the dryer and my precious soap went all over the floor. 😦 When I get it all figured out I will update this post. 🙂

Now for the shopping list! Here is what you need…

1-4lb 12oz box of Borax

1-3lb 7oz box of Washing Powder

1-3lb Oxyclean

2-bars Ivory soap

1-4lb box Baking Soda

2-large Purex Crystals (I only used one because the scent was a little too strong for me.)

Grate the soap either with a cheese grater or food processor. Mix all the ingredients together in a “layering” method. Then stir it all up! It will look like this….

When you are ready to wash your laundry, wash as you usually would, but….wait for it…wait for it….you only have to use 1 tablespoon!!! That’s right, you read that correctly! For a large load you only need a tablespoon! 2 tablespoons if it is extra dirty! I have been using this for over a month and have barely made a dent it the container! As I said before…I am LOVING this stuff!!!

Now, for my stain remover I still had some Shout that I bought with coupons but I have tried using Hydrogen Peroxide and will switch to that when my shout is gone. For dryer sheets, I have started using a dryer ball. $5 for two of them and I don’t see them “running out” anytime soon! For Fabric softener…well…I really don’t use it! *GASP* I will sometimes toss some vinegar and baking soda in with my towels, but I have really gotten out of using it. The dryer ball keeps our towels nice and soft. So between the pennies for peroxide and the pennies that the dryer ball costs me over the course of it’s lifetime, I can say that we have cut that bill down TREMENDOUSLY!!

So…Here’s to Happy and frugal laundry!

Little Brown Hen